Az már köztudott, hogy a baktériumok fogbetegségeket okoznak, mivel ezek az organizmusok jól megélnek a száraz, savas szájban. Ezek a baktériumok képesek rossz leheletet okozni, lerakódni a fogakon, fogínygyulladást eredményezni, ami kilazult fogakhoz vezet. A savas baktériumok kikezdik a fogzománcot, ami így érzékeny lesz, üregek alakulnak ki rajta és elszíneződik. Éppen ezek megakadályozásában van nagyon fontos szerepe a nyírfacukornak.
A fogzománc egy élő membrán, ami könnyen meglágyul az ioncserélt savak hatására. A fogorvosok nem képesek ennek a károsodását visszafordítani, éppen ezért különösen fonto a megelőzés, ami nyírfacukorral is történik.
A száj savassága
A száj savasságát a nyál pH-értékének megállapításával lehet meghatározni. Egészséges állapotban a pH-érték 7-es vagy afeletti, tehát a legjobb, ha a száj pH-ja lúgos. Ha a fogak felülete sérül, akkor a pH-érték 6.5 alá esik, ha pedig azok erodálódnak, akkor a száj pH-értéke már 5,5 alatt van. Minél tovább érintkeznek a fogak a savas nyállal, annál nagyobb kár keletkezik bennük. A nyírfacukor azonban lúgosítja a nyálat, így a fogak megerősödhetnek és egy természetes folyamat során remineralizálódhatnak. Minél hosszabb ideid tudjuk megőrizni a száj lúgos pH-ját, annál nagyobb esély van arra, hogy a fogak képesek lesznek regenerálni magukat. Ezt az állapotot a nyírfacukorral is hatékonyan el lehet érni.